Prezydent Andrzej Duda z pierwszą wizytą w Berlinie
2015-09-28

Prezydent Andrzej Duda z pierwszą wizytą w Berlinie

 

- Nie mam żadnych absolutnie wątpliwości, że wielkim naszym zadaniem, moim zadaniem ze strony polskiej jest budowanie strategicznych, jak najlepszych relacji z Niemcami - mówił Andrzej Duda w Berlinie na wspólnej z konferencji z prezydentem Joachimem Gauckiem. Jak zaznaczył, mówi "o relacjach między ludźmi, ale też o relacjach na poziomie rządowym, na poziomie państwowym".

 

Prezydent RP z Małżonką złożył w piątek z pierwszą wizytę w Niemczech. W południe przed Pałacem Bellevue polska Para Prezydencka została oficjalnie powitana przez prezydenta Niemiec Joachima Gaucka i panią Danielę Schadt.

 

 - Jestem przekonany, że działając razem, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo w przestrzeni europejskiej, jesteśmy w stanie także dążyć do tego, aby na szczycie NATO w przyszłym roku w Warszawie zostały podjęte dobre i konstruktywne decyzje, które będą nie tylko to poczucie bezpieczeństwa, ale i rzeczywiste bezpieczeństwo na przyszłość budowały – podkreślił podczas konferencji prezydent Duda.

 

Polski prezydent dziękował też prezydentowi Gauckowi nie tylko za miłe i życzliwe przyjęcie w Berlinie, nie tylko za bardzo dobre rozmowy, za wiele konstruktywnych wniosków i propozycji, ale też za postawę, "którą od lat prezentuje wobec Polski, wobec Polaków, postawę zrozumienia, szukania wspólnych wartości, postawę pogłębiania wzajemnych jak najlepszych relacji".

 

Sprawa nauki języka ojczystego przez mniejszość niemiecką w Polsce i Polaków mieszkających w Niemczech wymaga "pewnej aktywności, dokonania pewnych korekt" - ocenił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem.


Polski prezydent zaznaczył też, że w polsko-niemieckich relacjach jest wiele kwestii, które należy kontynuować. Jedną nich - jak mówił - jest wymiana młodzieży, która przez wiele lat funkcjonowała doskonale. Poinformował, że prezydent Niemiec podczas rozmowy zaproponował patronowanie nad programem wymiany młodzieży między naszymi krajami. - Z przyjemnością będę to z panem prezydentem realizował – zadeklarował Andrzej Duda.

 

Prezydent poinformował, że podczas rozmowy z Gauckiem poruszyli też kwestię obchodów 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. - Z panem prezydentem rozważamy w tej chwili zaproponowanie ministrom spraw zagranicznych naszych krajów wspólnej idei powołania grupy ekspertów, która z jednej strony dokona podsumowania ostatnich 25 lat w relacjach polsko-niemieckich, ale przede wszystkim stworzy mapę drogową na kolejne 25 lat - powiedział Andrzej Duda.


Zaznaczył, że jedną z ważnych kwestii w relacjach między naszymi krajami są sprawy mniejszości niemieckiej w Polsce i Polaków mieszkających w Niemczech. Jak powiedział, z prezydentem Niemiec rozmawiał m.in. o kwestii nauki języka ojczystego przez te grupy. Według Andrzeja Dudy "ta przestrzeń wymaga jeszcze pewnej aktywności, dokonania pewnych korekt".


Zapewnił, że ze swej strony będzie tę sprawę monitorował w Polsce. - Prosiłem pana prezydenta, żeby swoim autorytetem tutaj w Niemczech zechciał na tę sprawę zwrócić uwagę – powiedział Andrzej Duda.

 

Podczas konferencji prasowej padło pytanie o kwestię przyjmowania uchodźców w Polsce.


- Jeżeli mówimy o solidarności europejskiej, to jedna z tych przestrzeni, gdzie powinniśmy się nawzajem rozumieć. Ja doskonale rozumiem sytuację w Niemczech, doskonale też wiem, jaka jest sytuacja w przestrzeni szerzej UE - myślę tu o uchodźcach, którzy cały czas napływają i z Syrii, i z Libii. To jest rzeczywiście bardzo trudne i ten problem musimy rozwiązać - mówił polski prezydent.


- Jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców, ja powiem w ten sposób - Polska również jest dotykana falą uchodźców - jeszcze nie w tym stopniu, jak dzieje się to w Niemczech - natomiast faktem jest, że w obliczu wojny na Ukrainie tysiące obywateli Ukrainy przekroczyło naszą granicę i ubiega się dziś o pobyt w Polsce. Mam takie dane, które otrzymałem z odpowiednich instytucji naszego państwa - odpowiedział Andrzej Duda.


Zaznaczył, że Polsce zależy na tym, by konflikt na Ukrainie, który obecnie się tli, zakończył się, by nie dopuścić do jego kolejnej eskalacji. - Bo to właśnie będzie oznaczało, że uchodźcy z Ukrainy, którzy są naturalnym niestety skutkiem wojny i zagrożenia życia, będą zmierzali w kierunku polskiej granicy, w kierunku węgierskiej granicy i będą się do Polski dostawali - wskazywał polski prezydent.


Jak mówił, Polska prowadzi obecnie skuteczną politykę azylową, ale jeśli doszłoby do eskalacji konfliktu na Ukrainie, "stanie w absolutnym obliczu tego bardzo poważnego problemu". - Stąd, kiedy mówimy dziś o solidarności europejskiej, to ja mówię o niej także z uwzględnieniem możliwości europejskich partnerów, takich europejskich partnerów, jak Polska. Te możliwości co do przyjęcia uchodźców powinny być określone wewnętrznie z uwzględnieniem (...) istniejących możliwości kraju - przekonywał.

Następnie prezydent Andrzej Duda udał się na spotkanie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Wcześniej, tuż po przylocie Andrzej Duda spotkał się z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem. 

 

W Berlinie polska Para Prezydencka odwiedziła także wnuczki Jana Baczewskiego, wybitnego polskiego działacza politycznego i oświatowego, który jako poseł na sejm Prus walczył o uregulowanie spraw szkolnictwa dla mniejszości polskiej i występował w obronie prawa mniejszości polskiej do pielęgnowania odrębności kulturowej i własnej tradycji.

Jan Baczewski był współtwórcą Związku Polaków w Niemczech (1922), współzałożycielem Związku Mniejszości Narodowych w Niemczech, twórcą i jednocześnie prezesem Związku Polskich Towarzystw Szkolnych oraz posłem na Sejm Ustawodawczy w latach 1947-52. Jego działalność należy do polskiego dziedzictwa kulturalnego.

Wieczorem prezydent z małżonką spotkali się w Ambasadzie RP z przedstawicielami Polonii.

 

 

Pierwsze Dama w ramach odrębnego programu złożyła wizytę w Sophie-Scholl-Schule - szkole o profilu europejskim, należącej do szkół UNESCO. Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z dyrektorem i pracownikami placówki między innymi o nauczaniu i integracji w Niemczech i w Polsce. Pierwsza Dama była krótko uczennicą Sophie-Scholl-Schule. 
 

Wizyta w Berlinie to druga zagraniczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy. W niedzielę 23 sierpnia, w Europejskim Dniu Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, polski prezydent odwiedził Tallin. (inf. własna, PAP)

 

Źródło: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,3,w-piatek-prezydent-duda-z-pierwsza-wizyta-w-berlinie.html