41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbędzie się w Polsce

W spotkaniu, które odbÄ™dzie siÄ™ w dniach 2-12 lipca br. w Krakowie, wezmÄ… udziaÅ‚ przedstawiciele 21 paÅ„stw czÅ‚onkowskich Komitetu Åšwiatowego Dziedzictwa UNESCO, którzy bÄ™dÄ… podejmować decyzje dotyczÄ…ce dóbr kultury i przyrody na caÅ‚ym Å›wiecie.
 

Porozumienie z UNESCO w kwestii organizacji wydarzenia w Polsce podpisaÅ‚ 19 kwietnia 2017 r. w Paryżu - w imieniu polskiego rzÄ…du - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr GliÅ„ski. Organizatorem 41. sesji Komitetu Åšwiatowego Dziedzictwa z ramienia polskiego rzÄ…du jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje spotkanie we wspóÅ‚pracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw WewnÄ™trznych i Administracji oraz z wÅ‚adzami Krakowa. Z ramienia MKiDN organizatorem wykonawczym i koordynatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Sesji bÄ™dzie przewodniczyÅ‚ prof. Jacek Purchla, przewodniczÄ…cy Polskiego Komitetu ds. UNESCO, dyrektor MiÄ™dzynarodowego Centrum Kultury.



Program 41. sesji obejmuje obrady plenarne Komitetu oraz wydarzenia równolegÅ‚e: Forum MÅ‚odych Profesjonalistów oraz – organizowane po raz pierwszy z inicjatywy Polski i UNESCO – Forum ZarzÄ…dców Miejsc Åšwiatowego Dziedzictwa oraz Forum SpoÅ‚eczeÅ„stwa Obywatelskiego. OpracowujÄ…c program wydarzeÅ„ równolegÅ‚ych, organizatorzy kierowali siÄ™ ideÄ… wspólnej odpowiedzialnoÅ›ci za ochronÄ™ dóbr kultury i przyrody, która wywodzi siÄ™ bezpoÅ›rednio z treÅ›ci Konwencji. Na miejsce posiedzenia wybrano Centrum Kongresowe ICE Kraków, jeden z najnowoczeÅ›niejszych obiektów konferencyjnych w Europie. W jego przestrzeni bÄ™dÄ… miaÅ‚y miejsce nie tylko obrady, ale również wernisaże oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym, nawiÄ…zujÄ…ce do tradycji z różnych stron Å›wiata. Uroczyste otwarcie sesji odbÄ™dzie siÄ™ 2 lipca w Zamku Królewskim na Wawelu.



–  Za koncepcjÄ… Åšwiatowego Dziedzictwa UNESCO kryje siÄ™ zdecydowana i konstruktywna wizja ludzkoÅ›ci zjednoczonej wokóÅ‚ wspólnych wartoÅ›ci i wspólnej historii. W czasach, gdy kultura i ludzie sÄ… celem ataku w wielu częściach Å›wiata, istnieje potrzeba nadania wiÄ™kszego znaczenia takiej wizji. To wÅ‚aÅ›nie jest celem tegorocznej sesji w Krakowie – poÅ‚Ä…czenie siÅ‚ na rzecz dziedzictwa (unite4heritage) i umocnienie poczucia wspólnoty caÅ‚ej ludzkoÅ›ci – komentuje Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO.



Jak podkreÅ›la wicepremier Piotr GliÅ„ski, Polska – jako aktywny czÅ‚onek UNESCO – w peÅ‚ni popiera dziaÅ‚ania podejmowane na rzecz ratowania Å›wiatowego dziedzictwa. – We wspóÅ‚czesnym Å›wiecie naznaczonym tragediÄ… Aleppo i losem Palmiry, odbudowa Warszawy i pieczoÅ‚owita konserwatorska rekonstrukcja jej zabytków po II wojnie Å›wiatowej stanowiÄ… pozytywne przesÅ‚anie dla wszystkich, którzy na skutek dziaÅ‚aÅ„ wojennych stracili swoje miasta. Zniszczenie nie musi bowiem oznaczać kresu istnienia miasta, ale może być poczÄ…tkiem jego odbudowy – powiedziaÅ‚ wicepremier. DodaÅ‚ również, że 41. sesja wpisuje siÄ™ w tradycjÄ™ upamiÄ™tnienia miejsc z Listy Åšwiatowego Dziedzictwa, których w Polsce znajduje siÄ™ obecnie czternaÅ›cie. Tegoroczny polski wniosek o wpis na ListÄ™ Åšwiatowego Dziedzictwa dotyczy tarnogórskich podziemi, czyli kopalni rud oÅ‚owiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.



Na aktywny udziaÅ‚ Polski w tworzeniu standardów miÄ™dzynarodowej wspóÅ‚pracy w ramach UNESCO wskazuje również prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, peÅ‚nomocnik MKiDN ds. organizacji 41. sesji. – Organizacja ta z jednej strony przez wiele dziesiÄ™cioleci stanowiÅ‚a dla Polski i dla Polaków okno na Å›wiat, platformÄ™ wymiany myÅ›li i kontaktów z innymi krajami. Z drugiej strony – warto zwrócić uwagÄ™ na wkÅ‚ad Polaków w budowanie miÄ™dzynarodowej wspóÅ‚pracy, zasÅ‚ugi prof. Jana Zachwatowicza, twórcy znaku graficznego „BÅ‚Ä™kitnej tarczy”, widniejÄ…cego na zabytkach na caÅ‚ym Å›wiecie czy dokonania polskich archeologów i konserwatorów, ratujÄ…cych dziedzictwo kultury w różnych zakÄ…tkach Å›wiata – mówiÅ‚a prof. Gawin.



– Sesja Komitetu Åšwiatowego Dziedzictwa UNESCO jest wydarzeniem niezwykle prestiżowym w skali Å›wiatowej. Jest wydarzeniem, w którym uczestniczÄ… czoÅ‚owe osoby ze Å›wiata kultury, nauki, polityki, dyplomacji, a które bÄ™dÄ… miaÅ‚y możliwość obserwacji naszego kraju. Polska bÄ™dzie miaÅ‚a możliwość pochwalić siÄ™ swoim dorobkiem kulturalnym, naukowym, intelektualnym – powiedziaÅ‚ podczas spotkania z mediami wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. – Bardzo siÄ™ cieszymy, że dojdzie do tak wielkiego wydarzenia. BÄ™dzie to najwiÄ™ksze wydarzenie roku 2017 w Polsce – dodaÅ‚ wiceszef MSZ.



UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw OÅ›wiaty, Nauki i Kultury) jest organizacjÄ… wspóÅ‚pracy wielostronnej w zakresie edukacji, nauki, kultury i informacji. Należy do niej obecnie 195 paÅ„stw. Podczas forów UNESCO wypracowywane sÄ… programy wspóÅ‚pracy miÄ™dzynarodowej i normy prawne w formie konwencji, zaleceÅ„ czy deklaracji.



MiÄ™dzynarodowy Komitet Åšwiatowy Dziedzictwa Kulturalnego i Naukowego tworzy 21 krajów wybranych spoÅ›ród wszystkich paÅ„stw, które ratyfikowaÅ‚y "KonwencjÄ™ UNESCO w sprawie ochrony Å›wiatowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego" z 1972 r. RzÄ…dy paÅ„stw-stron wyznaczajÄ… czÅ‚onków Komitetu na szeÅ›cioletnie kadencje przez Zgromadzenie Ogólne. Obecnie w jego skÅ‚ad wchodzÄ…: Angola, Azerbejdżan, Burkina Faso, Chorwacja, Filipiny, Finlandia, Indonezja, Jamajka, Kazachstan, Kuba, Kuwejt, Liban, Peru, Portugalia, Republika Korei, Tunezja, Turcja, Wietnam, Zimbabwe, Zjednoczona Republika Tanzanii oraz Polska, która jest czÅ‚onkiem Komitetu po raz drugi w historii dziaÅ‚ania tego organu. Obecna kadencja trwajÄ…ca od 2013 r. zakoÅ„czy siÄ™ w październiku 2017 r.



Na liście światowego dziedzictwa znajdują się zabytki architektury i urbanistyki, pomniki przyrody, formacje geologiczne i ekosystemy, a także krajobrazy kulturowe. Obecnie są to 1052 dobra w 165 państwach.

SzczegóÅ‚owe informacje dotyczÄ…ce 41. sesji dostÄ™pne sÄ… na stronie wydarzenia: 
www.41whckrakow2017.pl



Obrady Komitetu Åšwiatowego Dziedzictwa bÄ™dÄ… transmitowane na żywo online w portalu UNESCO: http://whc.unesco.org/en



ZdjÄ™cia polskich miejsc Å›wiatowego dziedzictwa dostÄ™pne sÄ… na stronie: www.zabytek.pl oraz na portalu Poland.pl

 

źródÅ‚o