Orkiestra Konzerthaus pod batutą Łukasza Borowicza zakończyła nagranie Dzieł Wszystkich Andrzeja Panufnika

8-płytowy album z nagraniem kompletu dzieł Andrzeja Panufnika będzie wkrótce dostępny na niemieckim rynku. Do tej pory ukazało się 6 płyt z dziełami polskiego kompozytora, którego 100-lecie urodzin będziemy obchodzić w 2014 roku.
 

W polsko-niemieckim projekcie nagrania Dzieł Wszystkich Andrzeja Panufnika, który trwa od 2007 r. wzięły udział Polska Orkiestra Radiowa oraz Orkiestra Konzerthaus w Berlinie.  Utwory kameralne, symfoniczne oraz koncerty zostały zarejestrowane na 8 płytach przez cpo (classic production osnabrück) we współpracy z Deutschland Radio Kultur i wydawnictwem Boosey&Hawkes . Wczoraj zakończyły się prace przy nagraniu, poprowadzonym  w całości przez polskiego dyrygenta  Łukasza  Borowicza. Orkiestrze towarzyszyła podczas sesji nagraniowych żona kompozytora Lady Camilla Panufnik. Ambasador RP w Berlinie dr Jerzy Margański złożył uczestnikom projektu podziękowania podczas uroczystości, która odbyła się 27 czerwca w Konzerthaus.

 

Andrzej Panufnik, ur. 24 września 1914 w Warszawie, zmarł 27 października 1991 w Twickenham. Jego twórczość należy do czołówki światowej awangardy XX w. Kompozytor spędził większość życia w Wielkiej Brytanii, dokąd wyemigrował nie godząc się na ograniczanie praw twórców w PRL. Do roku 1977 jego twórczość objęta była w Polsce cenzuralnym zakazem wykonywania.
 

Panufinik dwukrotnie został nagrodzony Prix de Composition Musicale Prince Pierre de Monaco: w 1963 - za "Sinfonia sacra" na orkiestrę (1963) i w 1983 - za całokształt twórczości. W 1965 otrzymał w Londynie Sibelius Centenary Medal for Composition (Medal za kompozycję z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Sibeliusa). W 1966 w Stanach Zjednoczonych został wybrany Rycerzem Stowarzyszenia im. Marka Twaina.

 

Utwory kompozytora wykonywali i nagrywali artyści o światowej sławie, jak Leopold Stokowski, Seiji Ozawa, Georg Solti, Yehudi Menuhin, John Ogdon, czy London Symphony Orchestra (z którą kompozytor współpracował przez ponad dwadzieścia lat). Za zasługi dla kultury brytyjskiej został przez królowa angielska Elżbietę II uhonorowany tytułem szlacheckim "Sir" (1stycznia 1991). W tym samym roku otrzymał doktorat honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie. Pośmiertnie odznaczony orderem Polonia Restituta.

 

 

Źródło: http://berlin.msz.gov.pl