„Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy”

Wystawa w Izbie Deputowanych Berlina przedstawia życie i działalność Kardynała Kominka, promotora pojednania polsko-niemieckiego.
 

Ekspozycja prezentuje historię europejską na tle losów Wrocławia i jego powojennej historii. Jej celem jest przybliżenie postaci Kardynała Kominka (1903-1974), jako dalekowzrocznego Europejczyka, który wiedział, że droga Polski do zjednoczonej Europy jest drogą przez pojednanie.

 

Kardynał Kominek był jednym z inicjatorów i głównym autorem  „Orędzia Biskupów Polskich do ich Niemieckich Braci w Chrystusowym Urzędzie Pasterskim”, zawierającego słynne zdanie „Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie” wystosowanego przez polskich biskupów do biskupów niemieckich 18 listopada 1965 r. Wystawa wskazuje na przesłanie, które niesie list: bez wzajemnego wybaczenia nie jest możliwe pojednanie i budowanie dobrych relacji. Pod tym względem wystawa posiada wydźwięk uniwersalny. Kardynał Kominek, którego działania pomogły w integracji krajów centralnej i wschodniej Europy z Europa zachodnią jest zaliczany do ojców pojednania europejskiego.

 

Biskup Kominek choć nominację biskupią i urząd administratora we Wrocławiu dostał w 1951 roku, do Wrocławia przyjechał pięć lat później. Sakrę biskupią przyjął potajemnie 10 października 1954 w Przemyślu. Dopiero 28 czerwca 1972 został pełnoprawnym arcybiskupem metropolitą wrocławskim, pierwszym od śmierci Adolfa Bertrama w 1945. W latach 1971-1974 kardynał Bolesław Kominek pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Decyzją papieża Pawła VI został kreowany kardynałem 5 marca 1973. Zmarł we Wrocławiu rok później i został pochowany we wrocławskiej Archikatedrze.

 

Wystawa została zorganizowana przez miasto Wrocław – kulturalną stolicę Europy 2016, we współpracy ze stowarzyszeniem Stiftung Zukunft Berlin, dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa .

 

Ekspozycję w Berlinie można odwiedzać od 29 lutego do 8 kwietnia 2016 w godzinach 9-18 w budynku Izby Deputowanych pod adresem Abgeordnetenhaus von Berlin, Niederkirchnerstraße 5, 10117 Berlin.

 

Wystawę, która gościła już w Watykanie będzie można oglądać również we Wrocławiu, od 13 maja 2016 a następnie w Brukseli.

 

źródło