Wystawa okolicznościowa w MSZ „Stosunki traktatowe Polski i Niemiec”

Z okazji wizyty w Polsce ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz w związku z przypadającą w czerwcu br. 25. rocznicą zawarcia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przygotowana została okolicznościowa wystawa: „Stosunki traktatowe Polski i Niemiec”.
 

W gmachu MSZ prezentowane są oryginalne umowy dwustronne, ilustrujące rozwój kontaktów politycznych i gospodarczych między Polską a Niemcami. Wśród eksponowanych traktatów znajdują się m.in.: Konwencja w sprawie uregulowania stosunków granicznych z 27 stycznia 1926 r.; Umowa gospodarcza z 4 listopada 1935 r.; Układ o wytyczeniu ustalonej i istniejącej polsko-niemieckiej granicy państwowej z 6 lipca 1950 r.; Układ o podstawach normalizacji wzajemnych stosunków, Warszawa z 1970 r.; Traktat między RP a RFN o potwierdzeniu granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej z 14 listopada 1990 r. oraz Traktat między RP a RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 r. Wystawę uzupełniają zdjęcia oraz ekspozycja wybranych publikacji – zbiorów dokumentów i monografii, wydawanych w Polsce, a dotyczących różnych obszarów relacji polsko-niemieckich.

 

Sprawa granicy i wzajemnych relacji po zjednoczeniu Niemiec była elementem dwustronnych rozmów polsko-niemieckich, w efekcie których podpisano 14 listopada 1990 r. polsko-niemiecki traktat graniczny dotyczący uznania granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Traktat ten nie regulował całokształtu wzajemnych stosunków, stąd obydwa państwa zdecydowały się na zawarcie 17 czerwca 1991 r. Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Poza kwestiami granicznymi traktat regulował także sprawy mniejszości narodowych, kwestie współpracy kulturalnej i wymiany młodzieży oraz podkreślał znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla jedności Europy. Traktat stał się tym samym fundamentem polsko-niemieckich relacji. W tym roku obchodzimy jego 25. Rocznicę podpisania.

 

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych


źródło