„Co dalej z Europą? Perspektywa państw wyszehradzkich”

W ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej w siedzibie Fundacji im. Friedricha Eberta w Berlinie odbyła się w środę, 30 listopada, dyskusja o wkładzie państw Wyszehradu w dyskusję o przyszłości Europy.
 

W dyskusji, którą moderował Kai-Olaf Lang z niemieckiej Fundacji Nauki i Polityki, udział wzięli poseł do PE prof. Ryszard Legutko, poseł do Bundestagu Dietmar Nietan (SPD), dyrektor ds. wewnętrznych UE MSZ Słowacji Erik Lipták oraz dyrektor węgierskiego Instytutu Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Márton Schőberl.  

 

Przedmiotem dyskusji był wkład Grupy Wyszehradzkiej do debaty o przyszłości Unii Europejskiej. Omówiono także możliwości współpracy grupy z Niemcami na płaszczyźnie europejskiej.

 

Gości powitali wspólnie Ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski i kierownik referatu ds. Europy Środkowej i Wschodniej Fundacji im. Friedricha Eberta Matthias Jobelius. 

 

„Musimy tak ukierunkować Unię Europejską, aby maksymalnie zredukować ryzyko kolejnego referendum ws. wyjścia z Unii w jednym z państw członkowskich. Mimo wysokiego poparcia dla UE rozprzestrzenia się także postawa krytyczna wobec integracji – jedno nie wyklucza drugiego. Można uważać Unię Europejską za wspaniałą ideę, a jednocześnie zwracać uwagę na deficyty w jej realizacji i formułować konstruktywne propozycje, jak przygotować ją na wyzwania przyszłości” – podkreślił Ambasador w swoim wystąpieniu.  

(Tekst wystąienia Ambasadora)

Dyskusja panelowa „Co dalej z Europą? Perspektywa państw wyszehradzkich”, zorganizowana została przez Ambasadę oraz Fundację, we współpracy z ambasadami Republiki Czeskiej, Republiki Słowackiej i Węgier. 

 

źródło