Szef niemieckiej dyplomacji z wizytą w Warszawie

- Chcemy skutecznej dyplomacji, chcemy wspólnie pomagać w rozwiązywaniu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Podstawą do tego jest zachowanie solidarności europejskiej – podkreślił minister Grzegorz Schetyna podczas spotkania w Warszawie z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.
 

Rozmowy ministrów koncentrowały się przede wszystkim wokół kryzysu na Ukrainie i szans na jego rozwiązanie. Ministrowie rozmawiali też w tym kontekście o współpracy polsko-niemieckiej i w formacie Trójkąta Weimarskiego.

Jesteśmy w trudnych czasach, gdzie potrzebna jest solidarna postawa Europy i najlepsza dyplomacja. Tylko ona może rozwiązać te problemy, które przed nami stoją – zaznaczył minister Schetyna. Dodał, że współpraca polsko-niemiecka i weimarska daje na to szansę: - Wpisujemy w tę współpracę odpowiedzialne spojrzenie na przyszłość Europy, na sprawy bezpieczeństwa, starania, żeby zaprzestać działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

 

Ministrowie wspólnie zaznaczyli, że obecnie podstawą do rozmów pokojowych jest realizacja zobowiązań przyjętych przez strony konfliktu w Mińsku we wrześniu 2014 r. Zwrócili uwagę, że walki na wschodzie Ukrainy przybrały charakter klasycznego starcia, w którym obie strony konfliktu odnotowują coraz większe straty. Minister Schetyna nawiązał do środowego ostrzału artyleryjskiego szpitala w Doniecku, gdzie zginęli cywile.

Ubiegłe tygodnie są krokiem wstecz, krokiem w stronę ostrego konfliktu, który wydawało się jest już przezwyciężony. Znów umierają ludzie, cywile są ofiarami przemocy militarnej – stwierdził minister Steinmeier.

 

Szef niemieckiej dyplomacji przypomniał, że sprawa Ukrainy jest tematem częstych i długich rozmów ministrów spraw zagranicznych UE. - Mimo różnic pomiędzy 28 państwami zawsze udaje nam się wypracować wspólne stanowisko, tak jak na ostatnim posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych – zauważył.

 

Ministrowie nawiązali też do planowanego w najbliższych miesiącach spotkania ministrów spraw zagranicznych, a następnie szczytu prezydentów Polski, Niemiec i Francji. Rozmawiali także o możliwości współpracy Niemiec i Grupy Wyszehradzkiej. Okazją do szerszego omówienia tego tematu będzie spotkanie w tym gronie 23 marca w Bratysławie.

 

Minister spraw zagranicznych Niemiec został ponadto przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz spotkał się z marszałkiem Radosławem Sikorskim. 

 

Źródło