Wizyta Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego, w Berlinie

O polsko-niemieckiej wspóÅ‚pracy parlamentarnej, także w kontekÅ›cie spraw miÄ™dzynarodowych, TrójkÄ…ta Weimarskiego i przyszÅ‚oÅ›ci UE, rozmawiaÅ‚ w stolicy Niemiec MarszaÅ‚ek Sejmu, Marek KuchciÅ„ski. MarszaÅ‚ek przyjechaÅ‚ do Berlina 1 lutego 2018 r. z roboczÄ… wizytÄ… na zaproszenie przewodniczÄ…cego niemieckiego parlamentu Wolfganga Schäuble.
 

Na wstÄ™pie spotkania z przewodniczÄ…cym wybranego we wrzeÅ›niu 2017 r. niemieckiego Bundestagu MarszaÅ‚ek polskiego parlamentu podkreÅ›liÅ‚, że należy „budować dobrÄ… przyszÅ‚ość, wyciÄ…gajÄ…c wnioski z przeszÅ‚oÅ›ci”.

 

– Dla nas, polityków, wielopokoleniowe podejÅ›cie, można powiedzieć w pewnym sensie republikaÅ„skie, czy konserwatywne, polega na tym, żeby wyciÄ…gać jak najwÅ‚aÅ›ciwsze wnioski z dobrze poznanej przeszÅ‚oÅ›ci i w oparciu o nie budować dobrÄ… przyszÅ‚ość – tÅ‚umaczyÅ‚ Marek KuchciÅ„ski.

W jego ocenie szanse na polepszanie klimatu w relacjach polsko-niemieckich sÄ… bardzo duże, ale przed obydwoma krajami ogromna praca, w którÄ… bÄ™dÄ… musiaÅ‚y wÅ‚Ä…czyć siÄ™ oba parlamenty.

– Nie tylko w kategoriach dotychczasowej praktyki: spotkaÅ„ grup bilateralnych, niektórych komisji, czy Prezydiów Sejmu i Bundestagu. Potrzebne sÄ… także wzajemne wizytacje parlamentarzystów w różnych częściach obu krajów, celem lepszego poznania spraw nas interesujÄ…cych, uÅ‚atwienia i rozwoju kontaktów - podkreÅ›liÅ‚. – To skÅ‚ada siÄ™ na wielki plan przeÅ‚amywania barier i granic, które po czasach komunistycznych dalej tkwiÄ… także w Unii Europejskiej – powiedziaÅ‚ Marek KuchciÅ„ski.

 

Dużo miejsca w rozmowie obaj politycy poÅ›wiÄ™cili sprawom Unii Europejskiej. – Wspólnie jesteÅ›my zdania, że chcemy być w Unii Europejskiej, chcemy jÄ… wspólnie tworzyć, chcemy jÄ… wzmacniać, ale w Unii opartej na wspóÅ‚pracy solidarnej, na wspóÅ‚pracy równych z równymi i wolnych z wolnymi – powiedziaÅ‚ KuchciÅ„ski polskim dziennikarzom po spotkaniu ze swoim niemieckim odpowiednikiem.

– Nie wyobrażamy sobie Unii Europejskiej jako wspólnoty regionów czy jako federacji – zastrzegÅ‚ MarszaÅ‚ek i jednoczeÅ›nie przypomniaÅ‚, że w tym roku obchodzimy 100-lecie uzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci nie tylko przez PolskÄ™, ale również przez szereg innych paÅ„stw w Europie Åšrodkowej i Wschodniej. 

– Obchodzimy jubileusz „pewnego przeÅ‚omu czyli tworzenia Europy narodów”. Wtedy wÅ‚aÅ›nie uformowaÅ‚a siÄ™ doktryna polityczna oparta na Europie paÅ„stw narodowych. To jest kierunek dla poważnych zmian ewolucyjnych w Unii – zaznaczyÅ‚ MarszaÅ‚ek Sejmu.

 

Zdaniem KuchciÅ„skiego jego punkt widzenia na przyszÅ‚ość UE jest bardzo podobny do stanowiska przewodniczÄ…cego Schäuble.

 

– Obaj traktujemy z dystansem „poÅ›piech, szybkie propozycje w postaci BiaÅ‚ej KsiÄ™gi czy federacji Stanów Zjednoczonych Unii Europejskiej, jak tego chcÄ… niektórzy politycy, także niemieccy”. DodaÅ‚ również, że przedstawiÅ‚ szefowi Bundestagu „zdecydowanie negatywnÄ… opiniÄ™” polskiego parlamentu w tej sprawie.

 

WyjaÅ›niajÄ…c powody wizyty w stolicy Niemiec, KuchciÅ„ski podkreÅ›liÅ‚, że Schäuble po wyborze na przewodniczÄ…cego Bundestagu (24.10.2017 r.) wypowiadaÅ‚ siÄ™ wielokrotnie pozytywnie o Polsce, „sugerujÄ…c otwartość i gotowość do wspóÅ‚pracy”, a jednoczeÅ›nie dystansujÄ…c siÄ™ od projektów przyszÅ‚oÅ›ciowych UE zmierzajÄ…cych w stronÄ™ federacji czy regionalizacji.

- UznaÅ‚em, że warto nawiÄ…zać kontakt – powiedziaÅ‚, przypominajÄ…c o dobrej wspóÅ‚pracy z poprzednim szefem Bundestagu, Norbertem Lammertem.

 

Podczas briefingu prasowego MarszaÅ‚ek Sejmu odniósÅ‚ siÄ™ także do inicjatywy, która pojawiÅ‚a siÄ™ w izraelskim Knesecie w odpowiedzi na nowelizacjÄ™ ustawy o IPN. – Trzeba do niej podchodzić ostrożnie. Polska jest paÅ„stwem suwerennym. Sejm i Senat podejmujÄ… suwerenne decyzje w imieniu narodu polskiego z pierwszorzÄ™dnÄ… troskÄ… i obowiÄ…zkiem dbania o interesy obywateli polskich – zaznaczyÅ‚ Marek KuchciÅ„ski.

 

Na pytanie, czy jest mu znana idea i czy znane jest stanowisko niemieckiego parlamentu w sprawie budowy w Berlinie pomnika Polskich Ofiar Niemieckiej Okupacji 1939-45, MarszaÅ‚ek podkreÅ›liÅ‚, że zna tÄ™ inicjatywÄ™, popiera jÄ…, i jest ona „bardzo interesujÄ…ca i bardzo dobra, w Polsce powstaje grupa intelektualistów i uczonych, która chce siÄ™ wÅ‚Ä…czyć w tÄ™ inicjatywÄ™”. Jest ona jednak przedmiotem prac niemieckiego parlamentu i „ostrożnie wypowiadam siÄ™ na ten temat. Poczekajmy na decyzjÄ™ Bundestagu” – zakoÅ„czyÅ‚ MarszaÅ‚ek.

 

KuchciÅ„ski nie chciaÅ‚ komentować przeciÄ…gajÄ…cych siÄ™ negocjacji koalicyjnych CDU/CSU-SPD i zastrzegÅ‚, że jest to sprawa wewnÄ™trzna Niemiec. – Z zainteresowaniem czekamy na finaÅ‚ tych rozmów. Mamy Å›wiadomość, że Niemcy sÄ… jednym z najważniejszych partnerów dla Polski i caÅ‚ej Europy Åšrodkowej, nie tylko w sprawach unijnych – podkreÅ›liÅ‚.

 

PodsumowujÄ…c wizytÄ™ w Berlinie na spotkaniu z dziennikarzami, MarszaÅ‚ek Sejmu poinformowaÅ‚ też o zaproszeniu przewodniczÄ…cego Schäuble do zÅ‚ożenia oficjalnej wizyty w Polsce z okazji rocznicy 550-lecia powstania dwuizbowego Sejmu w dniu 13 lipca 2018 r.

 

W stolicy Niemiec MarszaÅ‚ek Sejmu odwiedziÅ‚ również Centrum Dokumentacyjne „Topografia Terroru”, dokumentujÄ…ce mechanizmy i zbrodnie niemieckiego nazistowskiego reżimu. W czasach III Rzeszy znajdowaÅ‚a siÄ™ tam centrala Gestapo i SS oraz GÅ‚ówny UrzÄ…d BezpieczeÅ„stwa Rzeszy.

 

W trakcie wizyty Marek KuchciÅ„ski spotkaÅ‚ siÄ™ również z przedstawicielami niemieckiej Polonii, reprezentowanej przez kierownictwo ZwiÄ…zku Polaków w Niemczech, prezesa ZwiÄ…zku Józefa Malinowskiego i wiceprezes AnnÄ™ Wawrzyszko.

 

Podczas wizyty w Berlinie MarszaÅ‚kowi Sejmu towarzyszyli we wszystkich spotkaniach Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Niemczech, prof. Andrzej PrzyÅ‚Ä™bski oraz przewodniczÄ…cy Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej, PoseÅ‚ Szymon Szynkowski vel SÄ™k, który także wyraziÅ‚ swoje zdanie o pobycie w Niemczech. Zdaniem posÅ‚a byÅ‚a to udana wizyta, a rozmowa z przewodniczÄ…cym Bundestagu o sprawach miÄ™dzynarodowych i stosunkach dwustronnych, także o wspóÅ‚pracy polsko-niemieckich grup Sejmu i Bundestagu, „bogata w treÅ›ci”. „Ukonstytuowanie niemieckiej grupy ma nastÄ…pić niebawem” napisaÅ‚ w internecie PoseÅ‚ Szynkowski vel SÄ™k.

 

źródÅ‚o