Znajdujesz się na: » Polityka » Aktualności » Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Zwycięzca majowych wyborów prezydenckich Andrzej Duda 6 sierpnia objął urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 

Inauguracja prezydentury Andrzeja Dudy rozpoczęła się od złożenia przez niego przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym, czyli połączonymi izbami polskiego parlamentu – Sejmu i Senatu.

 

W czasie swego wystąpienia przed parlamentarzystami prezydent Duda zapowiedział zwiększenie aktywności Polski na arenie międzynarodowej i budowę silnej, dobrze wyposażonej armii, która jak podkreślił jest podstawową gwarancją niepodległości, suwerenności i bezpieczeństwa obywateli.

 

– Potrzebujemy większych gwarancji ze strony NATO, nie tylko my jako Polska, cała Europa Środkowo-Wschodnia w obecnej sytuacji geopolitycznej, trudnej jak państwo doskonale wiecie –mówił nowy Prezydent RP. Dodał także, że będzie zabiegał o większą obecność NATO w tej części Europy, także na terenie Polski.

 

W swym wystąpieniu w Sejmie prezydent Duda dużo uwagi poświęcił także Polonii i Polakom mieszkającym za granicą. Podkreślając potrzebę intensyfikacji współpracy z nimi, poinformował, że w Kancelarii Prezydenta RP powstanie biuro zajmujące się ich sprawami.

 

Oficjalna inauguracja zakończyła się na warszawskim Placu Piłsudskiego, gdzie nowy prezydent przejął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP.

 

Andrzej Duda (ur. 1972 r.) został wybrany na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 24 maja 2015 roku w wyborach powszechnych. Zdobywając w II turze 51,55 proc. poparcia, pokonał w nich dotychczas urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego, na którego zagłosowało 48,45 proc. osób.

 

Andrzej Duda pochodzi z Krakowa. Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym uzyskał także tytuł doktora nauk prawnych. W latach 2006-2007 był wiceministrem sprawiedliwości, odpowiadającym za legislację, informatyzację sądów i prokuratur oraz współpracę międzynarodową.

 

W 2008 roku został podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Od 2011 roku Andrzej Duda był posłem na Sejm RP, a trzy lata później uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

źródło