Bydgoski szlak kulturowy TeH2O najlepszy w Europie

Pierwszy rok funkcjonowania Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy zakończył się spektakularnym sukcesem. W konkursie na najlepszą destynację zrównoważonej turystyki kulturowej organizowanym przez Europejską Sieć Turystyki Kulturowej bydgoski szlak otrzymał główną nagrodę. 
Do szlaku zostało wytypowanych 16 obiektów reprezentujących dziedzictwo przemysłowe Bydgoszczy, które spełniły kryteria dotyczące dostępności dla zwiedzających, unikatowości i atrakcyjności turystycznej, a także czegoś tak ulotnego, jak genius loci miejsca. Zestaw obiektów jest niezwykle różnorodny i zawiera m.in. Exploseum, czyli byłą niemiecką fabrykę materiałów wybuchowych, infrastrukturę Kanału Bydgoskiego, Spichrze nad Brdą, Muzeum Fotografii, Gazownię Miejska, Wieżę Ciśnień, Warzelnię Piwa, Introligatornię, Barkę towarową, Fabrykę Obrabiarek oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu. Część z tych zakładów wciąż działa.
Temat przewodni szlaku, czyli „ludzie i technika przy węźle wodnym”, jest zasadniczą treścią jego opowieści, głównym wątkiem narracji. Dzięki przyjęciu wspólnej tematyki działalność szlaku zyskuje wspólny kierunek, a odbiorca otrzymuje spójny przekaz. Dlatego na przykład na zdjęciach przedstawiających szlakowe obiekty pojawią się ludzie z nimi związani – założyciele, byli bądź obecni pracownicy, pasjonaci, którzy przez lata zbierali pamiątki po przemysłowej Bydgoszczy. Informacje o szlaku dostępne są na stronie www.ludzieitechnika.pl, a jego powstanie możliwe było dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Zobacz więcej na temat: Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O

 

 

źródło