Dziedzictwo Mazowsza: trzy nowe szlaki turystyczne

Trzy szlaki turystyczne wiodące śladami Dziedzictwa Mazowsza zostały uroczyście zainaugurowane 27 listopada podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw. Podczas konferencji "Dziedzictwo Mazowsza – nowe szlaki, unikatowe atrakcje" odbyły się również premiery przewodników turystycznych, aplikacji mobilnej i serwisu internetowego związanych ze szlakami.

Szlak Książąt Mazowieckich, Szlak Chopinowski oraz Szlak Bitwy Warszawskiej 1920 to najnowsze przedsięwzięcia Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej zrealizowane w ramach projektu "Szlaki turystyczne dziedzictwa kulturalnego Mazowsza", który otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Szlaki zostały przez MROT wytyczone i oznakowane znakami drogowymi E22, a w pobliżu atrakcji turystycznych stanęły tablice informacyjne. W podążaniu szlakami pomagają turystom specjalnie opracowane przewodniki, aplikacja mobilna oraz serwis internetowy Dziedzictwo Mazowsza.

Szlak Książąt Mazowieckich

Szlak Książąt Mazowieckich został podzielony na sześć tras turystycznych. Pierwsza to wycieczka po założonej przez wnuka Konrada Mazowieckiego Warszawie, gdzie pozostało wiele widocznych do dziś śladów średniowiecznych władców, a także miejsc, które istnieją już tylko w legendach, jak dworek myśliwski w Jazdowie czy chatka trzech pustelników. Kolejne trasy wiodą tropem wybranych książąt. Są to: Trasa Konrada Mazowieckiego (część zachodnia i wschodnia), Trasa księżnej Anny i ostatnich książąt mazowieckich, Trasa księcia Janusza oraz Trasa Siemowitów.

Szlak Chopinowski

Szlak Chopinowski składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to wycieczka po Warszawie, w której Fryderyk Chopin mieszkał, kształcił się i koncertował przez pierwszych 20 lat życia. Część druga wiedzie śladami Chopina przez Mazowsze. Prowadzi m.in. do Żelazowej Woli, gdzie się urodził; Brochowa – parafii Chopinów, miejsca ślubu rodziców i chrztu Fryderyka; dworków, które na początku XIX w. były zamieszkane przez rodziny zaprzyjaźnione z Chopinami, gdzie młody Fryderyk spędzał wakacje – wypoczywał, ale też udzielał lekcji gry na fortepianie.

Szlak Bitwy Warszawskiej 1920

Szlak Bitwy Warszawskiej łączy 11 miejscowości na Mazowszu. Prowadzi przez stolicę, o którą w 1920 r. toczyła się batalia oraz przez miejsca ważne pod względem strategicznym, w których rozgrywały się najważniejsze wydarzenia związane z walkami o Warszawę. Kolejnymi ważnymi punktami na szlaku są zatem: Ossów, Radzymin, twierdza Modlin, Zakroczym, Płock, Borkowo, Serock, Wyszków, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

Serwis internetowy i aplikacja

Pod adresem www.dziedzictwomazowsza.pl została uruchomiona strona internetowa Dziedzictwo Mazowsza podzielona na trzy podstrony-szlaki: Książąt Mazowieckich, Chopinowski i Bitwy Warszawskiej 1920.
Serwis zawiera m.in.:
- informacje o szlakach;
- interaktywne mapy z zaznaczonymi atrakcjami turystycznymi;
- kalendaria wydarzeń związanych tematycznie ze szlakami, dzięki czemu można zaplanować wycieczki ze specjalnymi atrakcjami jak rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej pod Ossowem, turniej rycerski na zamku w Czersku, Liwie, Iłży lub Mińsku Mazowieckim czy Koncert Chopinowski w Łazienkach Królewskich albo jeden z recitali Chopinowskich w Żelazowej Woli.
Na każdej podstronie można także pobrać przewodnik po szlaku w formacie pdf.

Aplikacja mobilna „Dziedzictwo Mazowsza” to przewodnik z nawigacją po wszystkich szlakach i ich trasach. Bezpłatna aplikacja została przygotowana na najpopularniejsze systemy operacyjne.

Przewodniki po szlakach Dziedzictwa Mazowsza

Dedykowane szlakom przewodniki – wydane przez MROT w czterech wersjach językowych (polskiej, angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej) – zawierają mapy, szczegółowe opisy tras, najciekawszych atrakcji na szlakach i historii związanych z tematem szlaku oraz anegdoty z życia bohaterów związanych z trasami. W każdym z przewodników zamieszczono również kalendarium, a także drzewo genealogiczne książąt mazowieckich (w przewodniku Szlak Książąt Mazowieckich), drzewo genealogiczne Chopinów z biogramami członków rodziny (Szlak Chopinowski) oraz genezę wojny polsko-bolszewickiej i biogramy polskich dowódców (Bitwa Warszawska 1920). Przewodniki są dostępne w punktach informacji turystycznej na terenie województwa mazowieckiego.

Przewodniki zdobyły wyróżnienie w Konkursie Róża Regionów 2015 jako seria wydawnicza i znalazły się w gronie najlepszych przewodników regionalnych wydanych w Polsce w 2015 r. Werdykt został ogłoszony 15 października podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych „Tour Salon 2015” w Poznaniu.

Przewodnik „Szlak Chopinowski” był dostępny przedpremierowo w czterech wersjach językowych na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Partnerem merytorycznym tej publikacji jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, organizator Konkursu Chopinowskiego.

 

źródło