ESK 2016: Wystawa 7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska

Księga Henrykowska z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim, najstarsza mapa Śląska, oryginał Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, plany architektoniczne Hali Stulecia, a także naukowe dokonania pracowników Politechniki Wrocławskiej, które mogą umożliwić kolonizację Marsa – to tylko nieliczne z wielu eksponatów, które zostaną zaprezentowane na wystawie „7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”. Ekspozycję będzie można obejrzeć w Starym Ratuszu od 3 lutego do 14 maja.

Tytułowe cuda reprezentują siedem najważniejszych obszarów kultury regionu,  podkreślając jego unikalny charakter i znaczenie historyczne. Multimedialna wystawa prezentować będzie zabytki i dokonania w następujących obszarach: sztuka, język, nauka, religia, krajobraz, architektura i spotkanie. Każdą z sekcji przedstawia  najcenniejszy dla niej obiekt oraz dodatkowe – równie cenne – eksponaty. Wystawa będzie wyjątkową okazją, by zobaczyć wszystkie te skarby w ramach jednej, spójnej tematycznie ekspozycji.

 

Jednym z najcenniejszych eksponatów wystawy „7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska” jest Księga Henrykowska. W spisanej przez dwóch mnichów kronice klasztoru znajduje się pierwsze zdanie zapisane w języku polskim: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”.

Wystawę „7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska” będzie można obejrzeć od 3 lutego do 14 maja w Sali Mieszczańskiej Starego Ratusza we Wrocławiu. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 10 zł. Wstęp w ramach grup szkolnych kosztuje 1 zł od osoby. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.7cudow.eu

 

źródło