25 lat współpracy polsko-niemieckiej

W tym roku przypada 25. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W ramach tego wydarzenia w piątek 3 czerwca w Poczdamie, wiceminister Jakub Skiba Koordynator do Spraw Polsko–Niemieckiej Współpracy Przygranicznej i Regionalnej spotkał się ze swoim odpowiednikiem Dietmarem Woidke.
 

Wzajemne relacje na poziomie regionalnym i przygranicznym są ważnym elementem sprzyjającym współpracy polskiego i niemieckiego społeczeństwa. Bez wątpienia dobrym narzędziem do realizacji tego zadania jest funkcjonujący od ćwierć wieku traktat. Jego efektem jest aktualnie ponad 650 miast z Polski i Niemiec współpracujących ze sobą na podstawie umów o partnerstwie.

 

Niezależnie od kontaktów na poziomie lokalnym w ostatnich czasie odbyło się wiele wizyt na poziomie rządowym. Na początku roku w Warszawie rozmawiali ze sobą ministrowie spraw zagranicznych obu państw. W lutym premier Beata Szydło w Berlinie spotkała się z kanclerz Angelą Merkel. W czerwcu, również w stolicy Niemiec, zaplanowana jest wizyta prezydenta Andrzeja Dudy podczas której spotka się z prezydentem Joachimem Gauckiem.   

 

 

Ważne wyzwania       

 

Obchody 25-lecia traktatu to nie tylko okazja do podsumowanie osiągnięć w zakresie współpracy transgranicznej, ale także możliwość dokonania bilansu, szczególnie w odniesieniu do sytuacji Polonii i Polaków w Niemczech. Wynika z niego, że ważne jest zapewnienie polskiej społeczności w Niemczech możliwości i praw, jakie ma mniejszość niemiecka w Polsce. Takie rozwiązania gwarantują zapisy traktatu. W tym kontekście istotne jest zwiększenie oferty nauczania języka polskiego w Niemczech jako języka ojczystego. Jednym z wyzwań pogranicza polsko-niemieckiego, którego wagę dostrzegają obie strony, jest także usprawnienie połączeń kolejowych.   

 

 

Bezpieczeństwo na pograniczu 

 

Jednym z istotnych elementów współpracy jest kwestia bezpieczeństwa na pograniczu. W Świecku z sukcesami działa Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych. Dobrym i zaakceptowanym przez lokalne społeczeństwo rozwiązaniem są wspólne patrole polskich i niemieckich funkcjonariuszy. Oprócz działań prewencyjnych, podnoszą one poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców miast położonych wzdłuż naszej zachodniej granicy.

 

Warto przypomnieć, że tym roku obchodzimy nie tylko rocznicę 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, ale także rocznicę ustanowienia wiodących instytucji w relacjach Polsko-Niemieckich: 25-lecie utworzenia Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. 

 

źródło