Konferencja z okazji 25-lecia jubileuszu podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

– W dotkniętej głębokim kryzysem Europie dialog polsko-niemiecki zyskuje na znaczeniu- wyraził przekonanie Jerzy Margański podczas wystąpienia otwierającego konferencję poświęconą ocenie stosunków polsko-niemieckich w związku 25. rocznicą podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie, który uznawany jest jako fundament współczesnych stosunków między oboma krajami. Organizatorami były wspólnie Ambasada RP w Berlinie oraz Fundacja im. Konrada Adenauera.
 

Prezes Fundacji, były przewodniczący PE  Hans-Gert Pöttering, zwrócił uwagę, że pomimo głębokich powojennych podziałów mentalnych, ideologicznych i geograficznych, stawiano kroki prowadzące do ponownego zbliżenia obu narodów. Jednym z nich był Traktat o dobrym sąsiedztwie. Z tych doświadczeń płynie zobowiązanie do podążania wspólną drogą jedności Europy i pokojowego porozumienia, powiedział.

 

Konferencja była podzielona na trzy panele dyskusyjne. Pierwszy poświęcony był rozwojowi stosunków polsko-niemieckich od 1991 r. Kolejny przedstawiał  wyniki badań opinii społecznej nt. stosunków polsko-niemieckich opracowanych przez Instytut Spraw Publicznych we współpracy z Fundacją Bartelsmanna i Fundacją im. Konrada Adenauera. Godnym uwagi był aspekt, że występuje korelacja pomiędzy pozytywnym obrazem Polski u niemieckich sąsiadów a pobytem w Polsce.  Trzeci panel dotyczył wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa w przededniu szczytu NATO w Warszawie.

 

W dyskusji wzięli udział Karl Lamers, były rzecznik ds. polityki zagranicznej frakcji CDU/CSU, redaktor Adam Krzemiński, Dieter Bingen, dyrektor Polsko-Niemieckiego Instytutu w Darmstadt, Waldemar Czachur, profesor na Uniwersytecie Warszawskim oraz Roland Feudenstein, dyrektor Martens Centre. W panelu dotyczącym wymiaru społecznego stosunków polsko-niemieckich wzięli udział: dr Agnieszka Łada, ekspert Instytutu Spraw Publicznych, Gabriele Schöler z Fundacji Bartelsmanna, Cornelius Ochmann, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

W panelu dotyczącym bezpieczeństwa dyskutowali dr Kai-Olaf Lang z Fundacji Nauka i Polityka (SWP), poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Adam Kowalczyk, dyrektor Działu Analiz Narodowego Centrum Studiów Strategicznych oraz Jakub Wöllenstein z Fundacji im. Konrada Adenauera.

 

źródło