Otwarcie fabryki Boryszew S.A. w Brandenburgii

Największa polska inwestycja bezpośrednia w Niemczech w 2017.
 

W środę, 19 kwietnia, miała miejsce uroczystość otwarcia fabryki części samochodowych przez Polską Grupę Przemysłową Boryszew w Prenzlau. Inwestycja wartości ponad 24 mln euro stworzyła 300 miejsc pracy w regionie Uckermark/Prenzlau w Brandenburgii. Fabryka należy do jednej z najnowocześniejszych w Europie. Powstające w niej komponenty trafią do samochodów produkowanych przez grupy VW, Audi, BMW, Daimler i Toyota. 

 

Na uroczystości otwarcia fabryki obecni byli m. In. minister gospodarki Brandenburgii  Albrecht Gerber,  posłowie do Bundestagu i przedstawiciele firm kooperujących (japońska - Mitsui and Co. i bawarska Dr. Schneider), a także reprezentanci niemieckiego biznesu branży motoryzacyjnej z Niemiec i Czech.

 

W wystąpieniu otwierającym zakład produkcyjny minister gospodarki Brandenburgii z zadowoleniem odnotował fakt, że polska inwestycja zapewniła pracę dla ponad 300 osób. Boryszew będzie jednym z największych pracodawców w tym regionie.

 

Polska inwestycja w Niemczech jest dobrym przykładem współpracy na szczeblu mikroekonomicznym między obu krajami. Dla Brandenburgii relacje gospodarcze z Polską należą do kluczowych. W społeczeństwie regionu Uckermark fakt zainwestowania ponad 20 mln euro przez polska firmę jest odbierany jako wyznacznik nowego etapu w relacjach polsko-niemieckich,

 

Grupa Boryszew (GPW:BRS) jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie. Należy do największych polskich producentów części motoryzacyjnych. Oprócz branży motoryzacyjnej specjalizuje się w przetwórstwie metali nieżelaznych i chemii przemysłowej. Zatrudnia 10 tys. pracowników w ponad 30 zakładach w 11 krajach świata (m.in. w Chinach i Meksyku). W 2016 r. osiągnęła ponad 1,3 mld euro przychodu i 61 mln  euro zysku z działalności operacyjnej. 

 

źródło