73. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrück

Pierwsza Dama, Agata Kornhauser Duda, oddała w niedzielę, 22 kwietnia 2018 r., cześć ofiarom największego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet, KL Ravensbrück. Żonie Prezydenta RP towarzyszyła grupa Pań – byłych Więźniarek tego obozu oraz Ambasador Andrzej Przyłębski.

 

 

Jak co roku Polacy stanowili najliczniejszą delegację, która przybyła do Miejsca Pamięci Ravensbrück, aby uczcić pamięć ofiar i więźniów tego największego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet. W uroczystościach wzięły udział ocalałe Więźniarki, przedstawiciele rodzin kombatanckich i organizacji społecznych, niemiecka Polonia oraz liczna grupa polskiej młodzieży z Polski i Niemiec.

 

W sobotę 21 kwietnia 2018 r. odbyło się wzruszające spotkanie Pierwszej Damy z byłymi Więźniarkami. Panie w szczerej rozmowie podzieliły się swoimi wspomnieniami. Ich historie stanowią świadectwo, które musi być przekazywane przyszłym pokoleniom. Właśnie z tego powodu Pierwsza Dama spotkała się również z młodzieżą – laureatami konkursu IPN, objętego jej patronatem honorowym, pod tytułem „O tym nie można zapomnieć… - spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów i deportacji podczas II wojny światowej”.

 

Centralne uroczystości z udziałem byłych Więźniarek, przedstawicieli władz i zaproszonych gości odbyły się w niedzielę 22 kwietnia. Polskie władze reprezentowali: Jarosław Sellin - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Krzysztof Szwagrzyk - Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Jacek Miler - Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jakub Deka - Przewodniczący Zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

 

W ich trakcie Pierwsza Dama wygłosiła przemówienie. Podkreśliła, że obecność podczas obchodów jest dla niej głębokim przeżyciem. „Wraz z Państwem pragnę dzisiaj złożyć hołd wszystkim zamordowanym i więzionym w tym strasznym miejscu”, mówiła. Pierwsza Dama przypomniała również, że wśród więźniarek Ravensbrück Polki stanowiły najliczniejszą grupę narodową, a więzione były one za swoją działalność na rzecz wolnej ojczyzny.

 

Małżonka Prezydenta zwróciła się też bezpośrednio do obecnych na uroczystości byłych Więźniarek i złożyła wobec nich wyrazy szacunku: „Drogie Panie, chylę przed Wami czoła. Dziękuję za Waszą obecność i za składane przez Panie świadectwo. Jego znaczenia nie sposób przecenić”. Pierwsza Dama podziękowała za trudną lekcję historii: „To świadectwo jest bezcennym darem dla przyszłych pokoleń. Jest głośnym wołaniem: nigdy więcej wojny! Nigdy więcej ideologii szerzących nienawiść i pogardę!”.

 

Agata Kornhauser-Duda przypomniała też o udziale młodzieży w uroczystościach: „Dzięki zaangażowaniu tych młodych ludzi oraz ich nauczycieli udaje się ocalić od zapomnienia wspomnienia nielicznych już świadków tamtych czasów. To wspaniała sztafeta pokoleń, łącząca Panie, byłe Więźniarki Ravensbrück, z generacją Pań wnuków i prawnuków w służbie historycznej prawdy o tragicznych losach ofiar niemieckiego nazizmu i okrucieństw II wojny światowej”.

 

Pierwsza Dama podziękowała w swoim imieniu oraz w imieniu swojego Małżonka wszystkim osobom i instytucjom z Polski i z Niemiec, które od lat pielęgnują pamięć o byłych więźniarkach i więźniach Ravensbrück oraz jego podobozów – także tych bezimiennych. „To ważna, nieusuwalna część historii i tożsamości narodów Europy”.

 

„Wieczna pamięć ofiarom Ravensbrück! Nigdy więcej wojny!”, zakończyła swoje wystąpienie Agata Kornhauser-Duda.

 

Kolejną częścią obchodów była ceremonia składania kwiatów i wieńców, które nieśli polscy uczniowie. Pierwsza Dama wspólnie z ocalałymi Więźniarkami, a później także Ambasador RP w Niemczech, Andrzej Przyłębski, wraz z delegacją ministrów, złożyli wieńce pod pomnikiem „Niosąca” autorstwa Willa Lammerta. Małżonka Prezydenta razem z byłymi Więźniarkami wrzuciła też czerwone róże do jeziora Schwedt, do którego Niemcy wrzucali prochy pomordowanych w obozie ofiar. Agata Kornhauser-Duda złożyła także kwiaty pod miejscem straceń oraz tablicą upamiętniającą polskie Więźniarki.

 

Na zakończenie uroczystości w Miejscu Pamięci odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji zamordowanych i zmęczonych, którą celebrował biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henryk Wejman. Oprócz Pierwszej Damy uczestniczył w niej Ambasador Andrzej Przyłębski, Konsul Generalny Marcin Jakubowski, siostry ze Zgromadzenia Rodziny Maryi, przedstawiciele Polonii w Niemczech oraz inne osoby, które przyjechały oddać hołd ofiarom.

 

Źródło