Archiwalia po żołnierzach 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych trafiły do Archiwum Akt Nowych

Archiwalia po żołnierzach 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Andersa zostały przekazane 5 października br. do Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Podczas uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. Magdalena Gawin wręczyła odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” opiekującym się tą kolekcją w Izraelu - trzem siostrom ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety: s. Rafale (Helenie Włodarczak) s. Róży (Marii Jolancie Pacosze), s. Benignie (Urszuli Okupniak) oraz księdzu Tadeuszowi Nosalowi. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu udało się ocalić ten wyjątkowy zbiór.

W uroczystości uczestniczyli także: wiceminister obrony narodowej prof. Wojciech Fałkowski, bp diecezji włocławskiej Wiesław Mering, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro oraz Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Wojciech Woźniak.

Numizmaty, archiwalia, księgozbiory, starodruki

Kolekcja, w której skład wchodziły m.in. numizmaty, archiwalia, tablice, księgozbiory, starodruki, znajdowała się od 1944 r.  pod opieką ks. Stefana Jabłonowskiego-Pietruszki, który w czasie II wojny światowej był kapelanem rezerwy Wojska Polskiego, a od 1942 r. - po przybyciu do Jerozolimy - duszpasterzem i  opiekunem Polaków przebywających na Bliskim Wschodzie (Irak, Syria, Jordania, Palestyna), cywili i wojskowych, w tym żołnierzy 2. Korpusu. Kolekcja stworzona przez polskich wojskowych została przez niego uzupełniona. Zbiory prezentowane były w - należących wówczas do Polaków - III i IV stacji Drogi Krzyżowej. Po śmierci ks. Jabłonowskiego-Pietruszki oraz zwróceniu III i IV stacji Drogi Krzyżowej kościołowi ormiańskiemu kolekcja trafiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Jerozolimie (Dom Pokoju na Górze Oliwnej). MKiDN delegowało do Izraela specjalistów, którzy opracowali materiały oraz przygotowali je do transportu do Polski. W 2015 r. - za zgodą władz Izraela - siostry przekazały kolekcję do Polski.

Tablice dla Muzeum Historii Polski

Prezentowane na uroczystości zbiory uzupełniły dwie kamienne płyty: jedna Polskiej Junackiej Szkoły Powszechnej w Nazarecie z 1943 r. i Szkół Podchorążych Centrum Wyszkolenia w Jerozolimie z 1944 r. Płyty zostały przekazane do Muzeum Historii Polski.

 

źródło