Uroczystości z okazji dnia pamięci ofiar narodowego socjalizmu

W dniach 26 - 27.01.2018 przedstawiciele Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Berlinie wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu, obchodzonego w Niemczech jako Dzień Pamięci Ofiar Narodowego Socjalizmu.
 

26.01.2018 Kierownik Wydziału Konsularnego Marcin Jakubowski wziął udział w uroczystościach z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu zorganizowanych w Turyngii – w siedzibie parlamentu krajowego (landtagu) w Erfurcie oraz na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. W obu uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rządu i parlamentu Turyngii na czele z premierem rządu Bodo Ramelow oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i konsularnego. W przemówieniu do gości zgromadzonych w parlamencie krajowym Bodo Ramelow podkreślił m.in. konieczność i obowiązek mówienia o „niemieckich obozach zagłady,  a nie o obozach zagłady w innych krajach np. w Polsce”. W ramach uroczystości w Erfurcie odbyła się dyskusja z czterema byłymi więźniami obozu w Buchenwaldzie, a na terenie samego obozu złożono wieńce.

 

27.01.2018 uroczystości odbyły się także na terenie obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Tegoroczna uroczystość koncentrowała się na norweskich więźniach Sachsenhausen (ok. 2500 przebywało w obozie). Oprócz programu artystycznego, w którym wzięła udział młodzież  z miejscowej szkoły, odbyło się złożenie wieńców pod głównym pomnikiem. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu  federalnego, rządu i parlamentu kraju związkowego Brandenburgii (wiceprzewodniczący parlamentu) i Berlina (przewodniczący parlamentu) oraz liczni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego m.in. Norwegia, Litwa, Ukraina, Rosja, Hiszpania. Placówkę reprezentował  Kierownik WK Marcin Jakubowski.

 

27.01.2018 Wicekonsul Marek Sorgowicki wziął udział w uroczystości na terenie byłego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele parlamentu kraju związkowego Brandenburgii, kościołów, władz samorządowych. Odczytano fragmenty listów byłych więźniarek i złożono wieńce pod pomnikiem ofiar. 

 

źródło