Wręczenie Orderu Zasługi Klausowi Leutnerowi

W ambasadzie odbyło się uroczyste wręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi panu Klausowi Leutnerowi, działaczowi społecznemu zaangażowanego na rzecz upamiętniania ofiar i miejsc związanych ze zbrodniami nazistowskimi.
 

WrÄ™czenia Orderu dokonaÅ‚ Ambasador RP w Berlinie Andrzeja PrzyÅ‚Ä™bski uczestniczÄ…cy w uroczystoÅ›ci wraz z małżonkÄ…, JuliÄ… PrzyÅ‚Ä™bskÄ…. W wydarzeniu wzięło udziaÅ‚ ponad 40 osób, w tym wicemarszaÅ‚ek województwa Å‚ódzkiego Dariusz Klimczak, czÅ‚onek zarzÄ…du dzielnicy Treptow-Köpenick Cornelia Flader, a także delegacje z GÅ‚owna i Rawy Mazowieckiej, mÅ‚odzież szkolna z GÅ‚owna i Berlina, przedstawiciele archidiecezji berliÅ„skiej oraz niemieckich organizacji spoÅ‚ecznych. Po uroczystoÅ›ci mÅ‚odzież szkolna z Polski i Niemiec oraz delegacja miasta GÅ‚owna odwiedziÅ‚a w towarzystwie K. Leutnera i M. Sorgowickiego kwaterÄ™ robotników przymusowych na cmentarzu Å›w. Jadwigi w Berlinie.  Uroczystość zostaÅ‚a zorganizowana przez WydziaÅ‚ Konsularny w dniu 25.11.2017.


K. Leutner od poczÄ…tku lat dziewięćdziesiÄ…tych zajmuje siÄ™ spoÅ‚ecznie dokumentowaniem zbrodni nazistowskich, w szczególnoÅ›ci popeÅ‚nionych na terenie Berlina, oraz przywracaniem pamiÄ™ci o ofiarach, w tym o Polakach. W roku 2000 zaÅ‚ożyÅ‚ stowarzyszenie „Initiative KZ-Außenlager Lichterfelde“, organizujÄ…cÄ… coroczne uroczystoÅ›ci w rocznicÄ™ zakoÅ„czenia II wojny Å›wiatowej i spotkania z żyjÄ…cymi jeszcze więźniami dziaÅ‚ajÄ…cego w l. 1942-1945 na terenie Berlina obozu Lichterfelde odnalezionymi przez niego w kilkunastu krajach europejskich. DziÄ™ki jego badaniom w udaÅ‚o siÄ™ ustalić personalia osób spoczywajÄ…cych w mogile na cmentarzu w berliÅ„skiej dzielnicy Altglienicke (pochowanych jest tam 1284 więźniów Sachsenhausen oraz ofiary eutanazji), wÅ›ród nich 436 Polaków, w tym 18 księży. Fakt pochówku księży oraz nazwiska pochowanych tam ofiar udaÅ‚o siÄ™ ustalić w 2016 r. dziÄ™ki wspóÅ‚pracy Klausa Leutnera z historykami z berliÅ„skiej kurii arcybiskupiej. K. Leutner pomógÅ‚ także wielu prywatnym osobom z Polski odnaleźć informacje o bliskich zaginionych podczas II wojny Å›wiatowej oraz ustalić ich miejsce spoczynku. JednÄ… z takich osób jest Anna Leonarska, która zwróciÅ‚a siÄ™ do Ambasady z pomysÅ‚em wystÄ…pienia o Order ZasÅ‚ugi. K. Leutner inicjowaÅ‚ także wiele miÄ™dzynarodowych polsko-niemieckich historycznych projektów z udziaÅ‚em mÅ‚odzieży. Jest również autorem i wspóÅ‚autorem wielu publikacji i artykuÅ‚ów na temat obozów koncentracyjnych (wydanie zbiorowe pt. „Miejsca terroru“), pracy przymusowej dla Deutsche Reichsbahn oraz obozów pracy przymusowej w Europie.

 

źródÅ‚o