Wystawa z okazji 50. rocznicy orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich

Wystawa „Pojednanie/Versöhnung in progress… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.”, zainaugurowana 18 listopada we Wrocławiu i w Berlinie, jest jednym z wydarzeń zaplanowanych na 2015 i 2016 rok, upamiętniających symboliczny gest, jakim był list polskich biskupów mówiący o pojednaniu i wybaczeniu między narodami polskim i niemieckim. Organizatorem wystawy jest Ośrodek : Pamięć i Przyszłość" oraz Maximilian-Kolbe-Stiftung.
 

Ekspozycja autorstwa dr. Roberta Żurka opowiada o roli Kościoła katolickiego i osób kierujących się chrześcijańskimi wartościami w powojennym procesie pojednania pomiędzy Polską a Niemcami. Inicjatywy podejmowane w tej kwestii przez Kościoły Polski i Niemiec stanowią fundament dzisiejszego kształtu zjednoczonej Europy. Co ważne: pojednanie polsko-niemieckie było inicjowane oddolnie, wbrew władzom, a nawet wbrew większości społeczeństwa, dzięki odwadze i determinacji pojedynczych osób.

 

Berlińską wystawę otworzyli  ambasador Jerzego Margański wraz z Minister Stanu profMoniką Grütters, pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów i Davidem Gillem szefem kancelarii Prezydenta Niemiec. Gości przywitał przewodniczący zarządu Fundacji Maksymiliana Kolbego Peter Weiss a słowo wprowadzające do wystawy wygłosił arcybiskup dr Ludwig Schick.

 

Wystawę można zwiedzać w Berlinie do 16 grudnia br. (wstęp wolny) w Kronprinzenpalais (Unter den Linden 3) oraz we Wrocławiu do 17 stycznia 2016 r. w Starym Ratuszu (Sala Mieszczańska)

 

Więcej informacji o wystawie znajdą Państwo tutaj.

 

źródło