#MyPolska – Święto Niepodległości w mediach społecznościowych

Zrób zdjęcie na tle Stoczni Gdańskiej lub na moście Pulaski Bridge w Nowym Jorku i opublikuj je 11 listopada na Twitterze lub Facebooku z hashtagiem #MyPolska. Polscy dyplomaci zapraszają do wspólnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości w mediach społecznościowych.
 

Donald Tusk podkreślił, iż przyszłość UE zależy w dużym stopniu od podejścia Niemiec do kryzysu migracyjnego oraz że Niemcy powinny odegrać rolę przewodnią w jego przezwyciężaniu. Jako jedno z najpilniejszych zadań określił zabezpieczenie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i wezwał Niemcy, aby dla zachowania strefy Schengen w sposób zdecydowany i bez historycznych obciążeń zatroszczyły się o te granice. W ocenie przewodniczącego - Europa nie może przyjąć wszystkich, którzy chcieliby dostać się na nasz kontynent.-

 

Szef Rady Europejskiej pochwalił również działania kanclerz Angeli Merkel i jej rozumienie solidarności, polegające na poświęceniu części własnych interesów dla wspólnego dobra, jakim jest Europa, oraz dla ludzi znajdujących się w potrzebie  - uchodźców. Apelował o solidarność z Niemcami, gdyż od wszystkich 28 państw członkowskich UE, w dużym stopniu zależy, czy Europa przetrwa jako kontynent wolności, prawa, szacunku dla jednostki oraz  jako kontynent bezpieczeństwa dla swoich obywateli.- Natomiast ci, którzy uważają, że Niemcy są zbyt otwarte, zbyt tolerancyjne oraz zbyt liberalne, najwyraźniej nie odrobili tragicznej lekcji historii- powiedział Tusk.

 

„Przemówienia Europejskie” organizowane są od 2010 r. we współpracy przez: Konrad Adenauer Stiftung, Stiftung Zukunft Berlin oraz Robert Bosch Stiftung w dzień rocznicy upadku Muru Berlińskiego. Gośćmi wydarzenia poświęconego wartościom integracji europejskiej oraz przyszłości wspólnej Europy byli już m.in. Herman Van Rompuy, Martin Schulz, Jose Manuel Barroso. W przyszłym roku przemowę wygłosi Wolfgang Schüssel.

 

źródło